  • 21 inch Tyre for SBW-5300CE Bandsaw
Stock Code:
SBW-5300CE-26
Price:
Description
Replacement Wheel Tyres for Taiwanese made OAV SBW-5300 or similar 21 inch Bandsaw
A bandsaw spare part.
Diameter or wheel 530mm or 21inch
Width 30mm wide approx (unstretched)
Length 1350mm long unstretched - Note tyres normally need to stretch 10-20% to fit the wheel
Thickness 3.5mm approximately (unstretched)
Material Black Rubber
NOTE - this is a tough tyre to install on a 21 inch machine. It actually has to stretch 24% to fit !!