  • Replacement 19 inch wheel tyre for SBW-4800CE
Stock Code:
SBW-4800CE-26
Price:
Description
Replacement Wheel Tyres for Taiwanese made OAV SBW-4800 or similar 19 inch Bandsaw
A bandsaw spare part.
Diameter or wheel 480mm or 19inch
Width 27mm wide approx (unstretched)
Length 1345mm long unstretched - Note tyres normally need to stretch 10-20% to fit the wheel
Thickness 3.5mm approximately (unstretched)